LPG’de Güvenlik Önlemleri

 1. Gaz kaçağı olduğu hissedildiğinde tüm sigaralar söndürülmeli; motor , elektrik aksamları, farlar ve diğer ateşleme kaynakları kapatılmalıdır.
 2. LPG’nin bulunduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemelidir.
 3. LPG’de kaçak kontrolü kesinlikle ateş ile yapılmamalıdır. Çok tehlikelidir.
 4. Araçlarda ısıtma amaçlı açık alevli ısıtıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.
 5. OTOGAZ (LPG) tanklarının ömrü imal tarihinden itibaren 10 yıldır.Aracın periyodik bakımı aksatılmamalıdır.
 6. LPG zehirsiz bir gazdır. Ancak havadan ağır olduğu için dibe çöker ,kaçak devam ettikçe içerdeki havayı kovacağından burada bulunan canlının boğulmasına neden olur. Sıvı LPG insan derisine temas ettiğinde ciltte donma yapar. Bu yüzden sıvı LPG ‘ye çıplak deri teması olmamalıdır. LPG sızıntısı ile cildinizi temas ettirmeyin. Soğutucu bir yapıya sahip olan LPG soğuk yanık oluşmasına neden olur.
 7. LPG dolumu sadece yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır ve “tank fazla alsın ” diye araç sallanmamalıdır. Çünki sistem emniyetli olup otomatik kilitlemelidir.
 8. LPG deposunun %20 si muhtemel sıcaklık farklarından oluşan değişmelerden dolayı boş bırakılmalıdır. LPG tankı üzerinde bulunan multivalf, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. Bir tankın +20 derece sıcaklıktaki depo iç basıncı yaklaşık 4,5 atmosferdir. Bu değer LPG tankının test basıncının %10’una tekabül etmektedir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. OTOGAZ (LPG) tankının kapasitesinin %80 ‘inden fazlası doldurulmamalıdır.
 9. LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser.
 10. Stepne ya da silindir şeklinde imal edilmiş LPG tanklarının maksimum test basınçları 105 bar dır. Benzin tanklarının test basınçları ise 5 bardır. Tank et kalınlığı ise 3,5-4,5 mm olup kaynak yerleri rontgen filmi ile test edilmiş olup, Avrupa kalite belgesi E-CE-R 67R ve TSE standartlarına uygun imal edilmişlerdir . Benzinli araçlardaki benzin tankları kalınlığı ortalama 1 mm. kalınlıktadır. Et kalınlıkları ve test basınçları karşılaştırıldığında LPG ve benzin tankının farkı gayet açık bir şekilde görülmektedir.
 11. LPG tankı E-CE-R-67R ve TSE 12095 standardına uygun olmalıdır.LPG tankı, pvc kaplı iki adet çelik kuşakla bağlanmalıdır. LPG tankı ile üzerinde bulunduğu sehpa birbirine temas etmeyecek şekilde izolasyon yapılmalıdır.LPG tankının montajı multivalf üzerinde belirtilen açıda olmalıdır.LPG tankı ile multivalfin nominal çapları birbirine eşit olmalıdır.
 12. LPG tankı ile benzin tankı arasında yalıtkan bir malzeme yok ise aralarında en az 50 mm mesafe olmalıdır.
 13. Sızdırmazlık kutusu ve havalandırma hortumları mutlaka monte edilmelidir. Sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık yada çatlak olmamalıdır. Havalandırma hortumları alt bacaları mutlaka takılmalıdır. Havalandırma hortumları yırtık, kopuk, ekli olmamalı;içinden kablo vb. şeyler geçirmek amacıyla kesinlikle delinmemeli ve sızdırmazlığı sağlamak için her iki ucuna da metal kelepçe takılmalıdır.
 14. LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj dışında olmalıdır.
 15. LPG montajında kullanılan elemanların tamamı E-CE-R 67R ve TSE standardına uygun olmalıdır.
 16. LPG bakır boruları üzeri pvc kaplı ve minimum 1 mm et kalınlığında olmalıdır.
 17. LPG bakır boruları kesinlikle araç kabini ve çamurluk içinden geçirilmemelidir.
 18. LPG bakır boruları ve LPG tankları egzost boru, susturucu ve manifoldlarından en az 15 cm mesafede olmalıdır. Çok zorunlu durumlarda en az 5 cm yaklaşıldığında en az 1 mm olan yalıtkan malzeme ile yalıtılmalıdır.
 19. LPG bakır boruları araç altında en az 60 cm aralıklarda kroşelerle tutturulmalıdır.
 20. Regülatör – gaz ayar vidası – mikser arasına üzeri çelik tel kaplı orijinal LPG hortumları takılmalıdır.
 21. Motorun ilk çalıştırılması veya stop edilmesi durumunda güçlü bir LPG kokusu duyabilir, bu normaldir. Ancak arcınız çalışmaya devam ederken meydana gelen LPG kokusu herhangi bir sızıntıya işarettir. Bu durumda aracınızı bekletmeden yetkili servise götürmeniz gereklidir.
 22. Aracınızı herhangi bir ateşe yakın bölgeye park etmeyiniz. LPG buharı havadan ağırdır, herhangi bir kaçak olduğunda LPG en düşük seviyeye yönelecektir. Bu yüzden aracınızı; gaz sızıntısı ihtimalini düşünerek kanalizasyon, çukur yada buna benzer alanlara park etmeyiniz.
 23. Eğer aracınızı süre kullanmayacak ve uzun süre garajda tutacaksanız multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfini kapatmanız önerilmektedir.
 24. Aracınızın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmaları aracın ön ve arka camına yapıştırınız.
 25. LPG dönüşümünden sonra mutlaka sızdırmazlık testi yapılmalıdır.
 26. Ateşleme sıcaklığı 500* C’dir.Ateşleme sıcaklığının yüksek ve yakıt karışım oranının düşük olması nedeni ile benzine göre LPG kaçağından yangın tehlikesi azdır.
 27. Uzun süre benzin kullanılmaması nedeniyle benzin hortumları, karbüratör contaları,karbüratör şamandıra topu ve benzin otomatikleri kuru çalışmadan dolayı deforme olabilir.Bunlar kontrol ettirilmeli arızalı olanlar değiştirilmelidir.
 28. LPG’li araçlar yer altı otoparklarına park edilmemelidir.
 29. Araç günde 2 defa bir süre benzinle çalıştırılarak benzin yakıt sisteminin kuru kalması engellenmelidir.
 30. Güvenli kullanıldığında benzine nazaran daha emniyetli bir yakıttır. Tehlike anında benzin gibi patlama yapmaz.
 31. Renksiz ve kokusuz LPG, kolayca hissedilebilmesi için kokulandırılmıştır. Motorun çalıştırılması esnasında güçlü bir LPG kokusu duyulabilir, bu normaldir.
 32. Sürekli bir LPG kokusu, herhangi bir sızıntıyı işaret eder. Hemen Otogaz yetkili servislerini haberdar ediniz.
 33. Aracınızı bıraktığınız yer kapalı bir alan ise; ya mahalde alttan hava sirkülasyonu oluşmasını sağlayın yada mahalde mutlaka yere yakın bir gaz alarm cihazı bulundurunuz.
 34. Mutfak tüpüne benzer şekilde aracınızdaki LPG tankının ; nasıl dolduğunu nasıl boşaltıldığını, vanalarının nasıl açılıp kapatıldığını mutlaka öğreniniz.
 35. Dönüşüm servislerimizdesızdırmazlık testi yapılırken mutlaka tatmin olunuz. Gerekirse müdahale ediniz.
 36. Büyük çaplı kaçaklarda alan boşaltılmalı, herkes en az 200 mt. Uzaklaştırılmalı ve itfaiyeye ve polise haber verilmelidir. Ufak çaplı kaçaklardan sonra alan mutlaka havalandırılmalıdır.